Egykor a farkas az egsz vilgon elterjedt volt, szak-Ameriktl kezdve Eurzsiig, csak a trpusokon nem lt. Elviselte azonban a sarki hideget, a tundra kietlen vidkeit, a forr sztyeppket, a rideg magashegysgeket s a tzes sivatagot. Taln nem is ltezik ennyire alkalmazkod llat,mint a farkas. Alkalmazkod-kpessge taln abban is rejlik, hogy trendjben a hsok (gmszarvas,jvorszarvas,blny) mellett ugyangy fogyaszt szcskket, gymlcsket, bogykat is. Ez ahhoz is vezet, hogy a klnbz terleteken l egyedek rendkvl klnbzv vltak. Hiszen szrzetk, nagysguk, viselkedsk a terlet adottsgaitl is fggtt.
A farkast kb. 15 000 vvel ezeltt szeldtettk meg. Ez a jgkorszak idejn trtnt, s a farkas volt az els llat,amit az ember megszeldtett. A farkasbl szrmazik a kutya is. A farkas latin neve a Canis lupus, mg a kuty a Canis familiaris. Ksbb rendkvl elterjedt lett a kutya, s a gondos tenysztseknek ksznheten igazn sokfle termet, viselkeds, temperamentumossg kutyk jttek ltre. A hossz lb, frge kutykat vadszatra, az ers testalkat, masszv ebeket pedig hzrzsre hasznltk. Az vek mltn szinte nem ltezett kzssg, ahol ne tartottak volna kutyt.
ALFAJOK A farkasnak rengeteg alfaja van, ezrt csak nhnyat rok le:
kznsges farkas, kutya,ding, arab farkas, indiai farkas, olasz farkas, orosz farkas, alaszkai fehr farkas, sarki farkas, tundra farkas, szrke farkas, vrs farkas, timberfarkas
ROKONAI A farkasok a Canidae csaldba tartoznak. Ez a csald a kutyafle ragadozk csaldja. Rendjk a Carnivora rendje, melybe a macskaflkkel, menytflkkel s a medvkkel van egytt. Ez a ragadozk rendje.
Legkzelebbi rokonai a saklok (aranysakl, panyks sakl), valamint a rkaflk ( sivatagi rka,vrs rka), valamint a prrifarkas, srnyes farkas. Tvolabbi rokonok a nyestkutyk s a hink.
 
szrke farkas ibriai farkas
 
indiai farkas prrifarkas
SAJT RS |