Egykor a farkas az egész világon elterjedt volt, Észak-Amerikától kezdve Eurázsiáig, csak a trópusokon nem élt. Elviselte azonban a sarki hideget, a tundra kietlen vidékeit, a forró sztyeppéket, a rideg magashegységeket és a tüzes sivatagot. Talán nem is létezik ennyire alkalmazkodó állat,mint a farkas. Alkalmazkodó-képessége talán abban is rejlik, hogy étrendjében a húsok (gímszarvas,jávorszarvas,bölény) mellett ugyanúgy fogyaszt szöcskéket, gyümölcsöket, bogyókat is. Ez ahhoz is vezet, hogy a különböző területeken élő egyedek rendkívül különbözővé váltak. Hiszen szőrzetük, nagyságuk, viselkedésük a terület adottságaitól is függött.
A farkast kb. 15 000 évvel ezelőtt szelídítették meg. Ez a jégkorszak idején történt, és a farkas volt az első állat,amit az ember megszelídített. A farkasból származik a kutya is. A farkas latin neve a Canis lupus, míg a kutyáé a Canis familiaris. Később rendkívül elterjedt lett a kutya, s a gondos tenyésztéseknek köszönhetően igazán sokféle termetű, viselkedésű, temperamentumosságú kutyák jöttek létre. A hosszú lábú, fürge kutyákat vadászatra, az erős testalkatú, masszív ebeket pedig házőrzésre használták. Az évek múltán szinte nem létezett közösség, ahol ne tartottak volna kutyát.
ALFAJOK A farkasnak rengeteg alfaja van, ezért csak néhányat írok le:
közönséges farkas, kutya,dingó, arab farkas, indiai farkas, olasz farkas, orosz farkas, alaszkai fehér farkas, sarki farkas, tundra farkas, szürke farkas, vörös farkas, timberfarkas
ROKONAI A farkasok a Canidae családba tartoznak. Ez a család a kutyaféle ragadozók családja. Rendjük a Carnivora rendje, melybe a macskafélékkel, menyétfélékkel és a medvékkel van együtt. Ez a ragadozók rendje.
Legközelebbi rokonai a sakálok (aranysakál, panyókás sakál), valamint a rókafélék ( sivatagi róka,vörös róka), valamint a prérifarkas, sörényes farkas. Távolabbi rokonok a nyestkutyák és a hiénák.
szürke farkas ibériai farkas
indiai farkas prérifarkas
SAJÁT ÍRÁS |